Narty skiturowe – zimą na wycieczkę

Narty skiturowe – zimą na wycieczkę

Zima na tle innych pór roku daje atrakcyjne możliwości aktywnego spędzania czasu. Jedną z takich aktywności jest narciarstwo, dzięki któremu miejsca takie jak góry rok do roku są pełne spragnionych wrażeń turystów oraz narciarzy. Posiadamy w swoim asortymencie sprzęt zdolny zaspokoić potrzeby zarówno jednych, jak i drugich, a są nim nasze narty skiturowe.
Narty skiturowe to swoiste „modele wielofunkcyjne” możliwe do wykorzystywania zimą w ramach tak różnych aktywności, jak chodzenie, zjazdy czy narciarstwo alpinistyczne. Z racji swojej wszechstronności ich cechą szczególną jest wytrzymałość – muszą być bowiem zdolne do radzenia sobie w zmiennych warunkach oraz z różnymi umiejętnościami użytkowników.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w narty skiturowe?

Przede wszystkim narty skiturowe są odrobinę krótsze niż ich zjazdowe odpowiedniki. Na pierwszy rzut oka ta różnica może nie wydawać się szczególnie istotna. Faktem jednak jest, iż dzięki temu ważą one mniej, co jest szczególnie przydatne podczas wchodzenia pod górę. Dodatkowym atutem związanym z mniejszą długością nart jest też ich większa zwrotność. Wielką ich zaletą jest również wspomniana wcześniej wielofunkcyjność, pozwalająca na rozszerzenie zakresu aktywności narciarskiej, której w ich wypadku, głównym celem jest połączenie zimowej wycieczki z możliwością zjazdu.

Czym się kierować wybierając narty skiturowe?

Decydując się na tego typu narty, przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie parametry uwzględnić podczas zakupu. I nie chodzi tylko o sprzęt – również jego posiadacz, bez względu na stopień doświadczenia, musi wpisywać się w pewne kryteria, jeśli chce mieć pewność, że inwestycja się zwróci. Jednym z takich kryteriów jest stosunek długości nart do wysokości użytkownika. Na szczęście jest on dosyć łatwy do ustalenia, opiera się  bowiem na proporcji. Mianowicie prawidłowo dobrane narty skiturowe postawione na wprost z ogonem na ziemi powinny długościowo zawierać się między ustami, a czubkiem głowy.
Istotna jest również odpowiednia szerokość nart. Ma ona szczególne znaczenie w kontekście przewidywanej aktywności oraz warunków, z jakimi trzeba będzie się mierzyć. Rozwiązaniem uniwersalnym, pasującym do niemal każdego scenariusza, są skitury szerokie na 90 milimetrów. Do jazdy na puchu, z racji jego niezbyt zbitej struktury, przydatne będą modele o szerokości 100 milimetrów, natomiast na zjazdy i operowanie po oblodzonych, twardych nawierzchniach wystarczą narty 80-milimetrowe.
Innymi sprzętami, w które warto się zaopatrzyć kupując narty skiturowe są również specjalne kijki, które dzięki swojej małej masie oraz wytrzymałości są nadzwyczaj pomocne w trudnym, górskim terenie. Ponadto wiele modeli dostępnych na rynku posiada funkcję regulacji długości, co pozwala na bieżące dostosowywanie ich do różnych panujących warunków.

Jakich błędów unikać przy zakupie?

Kupując narty skiturowe czasem trudno wystrzec się błędów, które mogą w późniejszym czasie negatywnie odbić się na przyjemności z wycieczki i jazdy. Do najczęstszych, związanych ze złym dopasowaniem nowych nart, można zaliczyć zlekceważenie aspektu wagi przyszłego posiadacza. Długość nart nie powinna bowiem się wiązać tylko z wysokością narciarza, ale również jego ciężarem. Niscy użytkownicy z za długimi nartami mogą mieć problemy ze zwrotnością, natomiast ci masywniejsi użytkując za krótkie narty niemal na pewno będą co chwilę zapadać się w śniegu. Wymiary nart mają też znaczenie w kontekście przewidywanej aktywności. Przykładowo egzemplarze o dużej powierzchni, o ile mogą być bardzo wygodne podczas zjazdów, tak podczas wchodzenia na górę mogą okazać się dodatkowym ciężarem niepotrzebnie zwiększającym zmęczenie. Z chęcią zatem doradzimy, jakie modele powinniście Państwo zakupić.

Powiązane produkty